Exclusive/ BE-ja del me një Njoftim të Rëndësishëm për KUFIJTË !!

Exclusive/ BE-ja del me një Njoftim të Rëndësishëm për KUFIJTË !!February 25th, 11:02amFebruary 25th, 11:02amadminLAJMEKomisioni Evropian ka paralajmëruar gjashtë anëtarë të tij që të heqin disa nga kufizimet e tyre aktuale dhe masa të tjera kundër koronavirusit, pasi ato pengojnë lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave më shumë sesa është e nevojshme.
Komisioni Evropian u ka dërguar letër gjashtë vendeve anëtare – Belgjikës, Danimarkës, Finlandës, Suedisë, Gjermanisë dhe Hungarisë…
Duke u kërkuar atyre që të lejojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve të Bashkimit Evropian në territorin e tyre.
“Ne besojmë se qëllimi që Gjermania ka ndjekur me justifikim – mbrojtja e shëndetit publik gjatë pandemisë, mund të arrihet me masa më pak kufizuese”…
Kete e shkruajti Komisioni Evropian në një letër drejtuar ambasadorit gjerman në Bruksel Majkëll Klaus dhe ambasadorëve të pesë vende tjera.

Read more

Exclusive në ZVICËR/ Çfarë do të ndodhë prej Javën e Ardhshme atje ?

Exclusive në ZVICËR/ Çfarë do të ndodhë prej Javën e Ardhshme atje ?February 24th, 7:48pmFebruary 24th, 7:53pmadminBOTAShteti Zviceran do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese të paraqitura kundër përhapjes së Pandemise më 1 mars, njoftoi sot Qeveria dhe konfirmoi planet e mëparshme për të hapur dyqane, muze dhe biblioteka dhe të lejojë tubime të hapura deri në 15 persona.
Staza tjetër e rihapjes është planifikuar për 22 Mars, nëse rrjedha e pandemisë e lejon atë, raporton Reuters.
Autoritetet duhet të vendosë për hapat e ardhshëm më 19 mars. Me një rihapje të kujdesshme, Qeveria zvicerane kërkon të arrijë një normalizim gradual të jetës shoqërore dhe ekonomike.
Edhe pse situata epidemiologjike mbetet e pasigurt pasi qarkullojnë variante të reja, më ngjitëse , thuhet në deklaratë.
Evetdijshme për ndikimin e kufizimeve mbi të rinjtë, Qeveria ka thënë se do të sigurojë veprimtari sportive dhe kulturore për të rinjtë nën moshën 20-vjeç.

Read more

Lajmi i fundit në GJERMANI/ Kjo është situata më e re atje…

Lajmi i fundit në GJERMANI/ Kjo është situata më e re atje…February 24th, 11:57amFebruary 24th, 11:57amadminLAJMEGjermania ka shënuar rritje të infeksioneve ditore me koronavirus për dallim nga ditët e fundit.
Gjermania ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me pandemine koronavirus.
Numri i rasteve të konfirmuara të virusit koronavanë në Gjermani u rrit me 8,007 në 2,402,818, treguan të Mërkurën të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive, raporton Reuters.
Numri i raportuar i viktimave u rrit me 422 në 68,740, numri i të viktimave atje.

Read more

Lajm i Papritur/ Mbyllet kjo pikë Kufitare deri në datën 8 Mars…

Lajm i Papritur/ Mbyllet kjo pikë Kufitare deri në datën 8 Mars…February 24th, 11:54amFebruary 24th, 11:55amadminLAJMEMinistria për Evropën dhe Punët e Jashtme sqaron ashtu si policia se Pika e Kalimit Kufitar Kapshticë do të vijojë të jetë e bllokuar deri më datë 08/03/2021.
Sipas MEPJ, vendimi për shtyrjen e afatit të bllokimit është marrë nga qeveria greke, në kuadër të masave të marra mbi përballimin e situatës së krijuar, për shkak të pandemisë COVID-19.
Në njoftim shkruhet se dalja nga Greqia dhe hyrja drejt vendit tonë, do të jetë e lejuar nga ora 06:00 deri në orën 22:00, vetëm për këmbësorët dhe mjetet e tonazhit të rëndë
“Për pasojë, deri më datë 8 mars, dalja nga Shqipëria dhe hyrja drejt Greqisë nëpërmjet kësaj pike kalimi, do të vijojë të jetë e mbyllur.
Ndërsa dalja nga Greqia dhe hyrja drejt vendit tonë, do të jetë e lejuar nga ora 06:00 deri në orën 22:00, vetëm për këmbësorët dhe mjetet e tonazhit të rëndë (kamiona mallrash).
❗️Mjetet si autobusa, taksi, apo çdo mjet ..

Read more

Befason me fjalët MERKEL: Jemi në Valën e tretë të Pandemisë !! Por ç’do ndodhë tash e tutje…

Befason me fjalët MERKEL: Jemi në Valën e tretë të Pandemisë !! Por ç’do ndodhë tash e tutje…February 23rd, 7:04pmFebruary 23rd, 7:04pmadminLAJMEGjermania është në valën e tretë të pandemisë së virusit korona, paralajmëroi sot kancelarja Angela Merkel, duke iu drejtuar deputetëve të Unionit të saj Demokristian konservator.
“Tani jemi në valën e tretë,” ka thënë Merkel, raporton Reuters.
Sipas bashkëbiseduesve të agjencisë, Merkel theksoi se çdo zbutje e masave të bllokimit, e futur në fund të muajit të kaluar dhe e zgjatur deri më 7 mars, duhet të zbatohet gradualisht dhe me kujdes.
“Ne nuk kemi mundësi të kemi ulje dhe ngritje,” tha Merkel, duke sugjeruar që ajo dëshiron që çdo kthim në jetën normale të kryhet me kujdes dhe të shmangë bllokimin nëse numri i rasteve fillon të rritet përsëri.
Mbyllja e të gjitha bizneseve, biznesi i të cilave nuk konsiderohet i domosdoshëm për jetën e qytetarëve dhe kontrollet në kufijtë me Austrinë dhe Republikën Çeke…
Ku janë shfaqur vatrat e nxehta t..

Read more

Presidenti i ZVICRËS i Tro ndit të Gjithë: Njerëzit që duan të udhëtojnë E kanë Patjetër të…

Presidenti i ZVICRËS i Trondit të Gjithë: Njerëzit që duan të udhëtojnë E kanë Patjetër të…February 23rd, 7:14pmFebruary 23rd, 7:15pmadminLAJMEPresidenti i Zvicrës, Guy Parmelin është i bindur se një çertifikatë e vaksinimit kundër Covid-19 së shpejti do të jetë e detyrueshme në fluturimet ndërkombëtare.
“Në të ardhmen, kushdo që dëshiron të udhëtojë do të duhet të vaksinohet”, ka thënë Parmelin në një intervistë me NZZ am Sonntag”.
Ai gjithashtu vuri në dukje se do ta konsideronte “të përshtatshme dhe të kuptueshme” që organizatorët e ngjarjeve masive si ndeshjet e futbollit ose koncertet, të miratojnë të njëjtën kërkesë, përcjell albinfo.ch.
“Këshilli Federal duhet të diskutojë ende se si duam ta rregullojmë këtë. Por unë do t’u jepja përparësi të madhe interesave të sigurisë “, shtoi ai.
Deri më sot, nuk ka asnjë detyrim të gjerë për udhëtarët ndërkombëtarë të paraqesin një test të vaksinimit para se të lejohen të hipin në aeroplan ose të hyjnë në shumicën e vendeve, megjithëse shum..

Read more

GJERMANIA me Vendim të Keq për Kufijtë !! U Vendos Sot…

GJERMANIA me Vendim të Keq për Kufijtë !! U Vendos Sot…February 23rd, 6:58pmFebruary 23rd, 6:58pmadminLAJMEGjermania do t’i vazhdojë kufizimet në kufij tokësorë edhe për tetë ditë të tjera, tha një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme gjermane.
Kufizimet që i ndalojnë shumicën dërrmuese të njerëzve të hyjnë nga Republika Çeke dhe rajoni austriak i Tirolit do të mbeten në fuqi deri më 3 mars, konfirmoi zyrtari gjerman.
Këto dy rajone, së bashku me Sllovakinë, janë futur në listën e vendeve me shqetësim të lartë qysh më 14 shkurt.
Fillimisht ka qenë e paraparë që kufizimet të zgjasin për dhjetë ditë.
Nga kufizimet përjashtohen ata që konsiderohen punëtorë kryesorë, përfshirë drejtuesit e kamionëve që sjellin mallra në vend.
Komisioni Evropian tha në një letë drejtuar ambasadorit gjerman në Bruksel, Michael Clauss, se masat janë joproporcionale dhe të pajustifikueshme.
“Ne besojmë se objektivi i ndjekur nga Gjermania, që është mbrojtja e shëndetit publik gjatë pandemisë, mund të arrihet me ..

Read more
error: Alert: Content is protected !!