SOT/ Parashikimi i motit për sot e premte 26 mars, ja cka do behet…

SOT/ Parashikimi i motit për sot e premte 26 marsMarch 26th, 9:26amMarch 26th, 9:26amadminAKTUALITETMoti sot në mëngjes do të jetë i ftohtë, ndërsa gjatë ditës me diell dhe vr anësira të vogla lokale. Do të fryj erë mesatare nga drejtimi veriperëndimore.
Temperatura minimale do të jetë në interval prej -9 deri në -1 ndërsa ajo e ditës prej 7 deri në 16 gradë Celsiusë.
Edhe në Tetovë dhe rrethine moti do të jetë me diell dhe vranësira të vogla dhe erë të dobët nga drejtimi verior.
Temperatura minimale do të ulet në -5 gradë, ndërsa ajo maksimale do të arrij deri në 12 gradë Celsiusë.

Read more

LAJMI I FUNDIT/ Prej Nesër mbyllet Sërbia !! Ja detajet e reja…

LAJMI I FUNDIT/ Prej Nesër mbyllet Sërbia !! Ja detajet e reja…March 16th, 10:57amMarch 16th, 10:57amadminLAJMEKryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, deklaroi pas seancës së Shtabit Emergjent se masat që ishin në fuqi fundjavën e kaluar do të vlejnë nga e mërkura deri të hënën e ardhshme por nuk do të ketë orë policorë.
“Gjithçka po mbyllet nga sonte, kështu që do ta shohim nga e hëna. “Vetëm dyqanet ushqimore, farmacitë, pikat e karburantit do të funksionojnë, gjithçka që është e nevojshme për një jetë normale,” tha ajo, duke theksuar se masat mbështesin sektorin shëndetësor, përcjellë Titulli.com.
Sipas saj, u arrit një zgjidhje kompromisi sepse masat janë të rrepta, por ato do të jenë në fuqi për pesë ditë, edhe pse pjesa mjekësore e Shtabit Emergjent kërkoi që ato të ishin të paktën 14 ditë.
“Nëse ato do të shtyhen nga e hëna e ardhshme varet nga të gjithë ne. Unë apeloj për disiplinë maksimale, për të kuptuar situatën e sektorit tonë shëndetësor dhe punonjësve shëndetësorë të cilë..

Read more

LAJMI I FUNDIT/ Angela Merkel merr një Lajm të Keq, Ja çfarë ka ndodhur në GJERMANI !!

LAJMI I FUNDIT/ Angela Merkel merr një Lajm të Keq, Ja çfarë ka ndodhur në GJERMANI !!March 15th, 9:40amMarch 15th, 9:41amadminLAJMEPartia e kancelares gjermane Angela Merkel, Unioni Demokristian (CDU) ka shënuar humbje më 14 mars në dy shtete kyçe në zgjedhjet rajonale.
Ky rezultat pritet të përcaktojë rrugën politike për pasardhësin e Merkelit, që do të zgjidhet më vonë gjatë këtij viti.
Mbështetja ndaj CDU-së kanë rënë në 24.1 për qind në landin Baden-Wuerttemberg dhe në 27.7 për qind në vendin fqinj Rhineland-Palatinate, sipas të dhënat preliminare.
Rezultatet kanë qenë më të dobëtat ndonjëherë për CDU-në në këto dy shtete, mirëpo zyrtarë partiakë kanë thënë se rezultatet mund të ndryshojnë për shkak të dërgimit të shumë votave me postë.
“Kjo nuk është natë e mirë e zgjedhjeve për CDU-në”, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i partisë, Paul Ziemiak, duke thënë se këto vota reflektojnë pakënaqësi në rritje, moskuptim dhe mungesën e durimit ndaj qeverisë për menaxhim të pandemisë së k..

Read more

(VIDEO) Zvicra ndaloi Burkën: Por Në fenë Islame, A është detyrim ajo ?

(VIDEO) Zvicra ndaloi Burkën: Por Në fenë Islame, A është detyrim ajo ?March 11th, 10:32amMarch 11th, 10:32amadminTË NDRYSHMEJavë më pare zviceranët votuan pro ndalimit të mbulimit të fytyrës në publik, duke përfshirë burken ose nikabin, të cilat vishen nga gratë myslimane.
Rezultatet e referendumit të së dielës ishin shumë të afërta 51.2% pro ndalimit me 48.8% kundër, përcjell albinfo.ch.
Theksohet se propozimi u paraqit nga Partia Popullore Zvicerane e krahut të djathtë, e cila bëri fushatë me parulla të tilla si “Stop ekstremizmit”. Grupi kryesor islamik zviceran tha se kjo ishte “një ditë e errët” për myslimanët.
“Vendimi hap plagë të vjetra, zgjeron më tej parimin e pabarazisë ligjore dhe i dërgon një sinjal të qartë përjashtimit pakicës myslimane”, tha Këshilli Qendror i Myslimanëve në një deklaratë, duke shtuar se do të kundërshtonte vendimin në gjykatë.
Qeveria Zvicerane është shprehur kundër ndalimit, duke thënë se nuk i takonte shtetit të diktonte atë që veshin gratë.
Ndërk..

Read more

Vëmendje!! Shkencëtarët u kërkojnë Prindërve të mos hedhin Dhëmbët e qumështit të fëmijëve, Ja arsyeja

Vëmendje!! Shkencëtarët u kërkojnë Prindërve të mos hedhin Dhëmbët e qumështit të fëmijëve, Ja arsyejaMarch 5th, 6:57pmMarch 5th, 6:57pmadminTË NDRYSHMEDhëmbët e bebeve zakonisht shfaqen rreth moshës 6 muaj, apo edhe para 3 muajsh, dhe fillojnë të bien në moshën 6 vjeç.
Për t’i inkurajuar fëmijët t’i largojnë dhe në mënyrë që ata të mos kenë frikë t’i humbin, prindërit shpesh u ofrojnë dhurata ose para, të cilat i vendosin nën jastëkët e tyre dhe të rikuperojnë dhëmbin e humbur.
Të nesërmen, fëmijët e dinë që miu i vogël ka kaluar kur nuk gjejnë asgjë. Por, çfarë bëjnë prindërit me dhëmbët e fëmijëve të tyre?
Po sikur ata dhëmbë të shpëtonin jetën e tyre? Për të hequr dhëmbët e bebeve , secila familje ka ritualin e vet; nga metoda doorknob (e cila nuk rekomandohet sepse është e dhimbshme), deri tek mollët që përtypen, deri te metodat e shpërqendrimit të cilat konsistojnë në tregimin e një tregimi për fëmijën ndërsa varet një fije në dhëmbin e tij.
Sapo ai ndjek ngjarjen me kujdes, ju..

Read more

Babai i 3 fëmijëve habit gjithë Dynjanë, shkon në punë me Veshje Femrash: Mua më pëlqen sepse…

Babai i 3 fëmijëve habit gjithë Dynjanë, shkon në punë me Veshje Femrash: Mua më pëlqen sepse…March 3rd, 7:25pmMarch 3rd, 7:25pmadminTË NDRYSHME61-vjeçari amerikan që jeton në Gjermani tregon stilin e tij të çuditshëm në Instagram dhe ka mbi 50,000 ndjekës.
Katër vjet më parë, Mark Bryan, një amerikan që jeton dhe punon në Gjermani , filloi të mbante veshje të grave në publik dhe që atëherë ka shfaqur me krenari stilin e tij të çuditshëm në punë, pazar dhe në të gjitha përgjegjësitë e tij shoqërore.
Menaxheri 61-vjeçar i inxhinierisë së robotikës, i cili është i martuar dhe ka tre fëmijë, kombinon fundet e grave dhe takat e larta me këmisha për burra pothuajse çdo ditë, një pamje androgjene që është bërë marka e tij tashmë.
Brian foli për Bored Panda se si filloi dashuria e tij për veshjet e grave, çfarë problemesh krijon pamja e tij e pazakontë në jetën e tij të përditshme dhe pse ai nuk pranon të respektojë stereotipet që shoqërojnë të dy gjinitë dhe kanë të bëjnë me modës
Siç shpjeg..

Read more

LAJMI I FUNDIT/ Gjermania me Ndryshim të Ri për Pandeminë, Ja çfarë…

LAJMI I FUNDIT/ Gjermania me Ndryshim të Ri për Pandeminë, Ja çfarë…March 3rd, 7:28pmMarch 3rd, 7:28pmadminLAJMEGjermania ka reaguar ndaj kritikave se miliona doza të vaksinave të AstraZenaca-s janë grumbulluar nëpër frigoriferë dhe nuk po përdoren.
Arsyeja është pjesërisht mosbesimi ndaj vaksinës britaniko-suedeze por edhe politika e ngurtë vendase e vaksinimit. Javën që shkoi nga Gjermania mbërriti lajmi se tashmë një milionë doza të kësaj vaksinë kishin mbetur ta papërdorura.
Sipas ministrisë së shëndetësisë së Gjermanisë, prodhuesit kanë dërguar 1,7 milionë doza që javën e kaluar dhe po dërgojnë gjatë kësaj jave edhe 1,8 milionë të tjera.
Deri tani nuk janë përdorur as 15 përqind të vaksinave AstraZeneca. Mosbesimi ndaj saj lidhej sidomos me dyshimet se nuk e ka efektin e duhur ndaj mutantit afrikano-jugor, çfarë e ka detyruar edhe qeverinë afrikano-jugore që të mos e përdorte më vaksinën britaniko-suedeze.
Por virologu i mirënjohur gjerman, Christian Drosten, u shpreh në një takim..

Read more

LAJMI I FUNDIT/ Tërmet i fuqishëm 6 Ballë lëkund Vendin…

LAJMI I FUNDIT/ Tërmet i fuqishëm 6 Ballë lëkund Vendin…March 3rd, 11:41amMarch 3rd, 11:42amadminLAJMELëkundje tërmeti janë ndjerë pak më parë në Shqipëri dhe Maqedonine e Veriut.
Mësohet se epiqendra ka qenë në Selanik, Greqi, por lëkundjet janë ndjerë shumë edhe në vendin tonë.
Tërmeti ka qenë me magnitudë 6.o të shkallës rihter. Shumë raportime kanë mbërritur se tërmeti është ndjerë edhe në Tiranë.

Read more

Çfarë do ndodhë me hapjen e Kufijve? Ky Shtet merr Vendimin e Keq !!

Çfarë do ndodhë me hapjen e Kufijve? Ky Shtet merr Vendimin e Keq !!March 3rd, 11:11amMarch 3rd, 11:11amadminLAJMEQeveria australiane ka zgjatur mbylljen e kufijve ndërkombëtarë deri më 17 qershor, për shkak të shfaqjes jashtë vendit të varianteve të reja, më ngjitëse të Covid-9, duke lënë kështu të paktën 40 000 Australianë të bllokuar jashtë vendit në pamundësi për t’u riatdhesuar.
Kjo zgjatje e bllokimit, e njoftuar nga Ministri i Shëndetësisë Greg Hunt, e çon në 15 muaj periudhën e mbylljes së kufijve të Australisë për pjesën tjetër të botës dhe ndalon qytetarët e saj të largohen nga vendi nëse nuk kanë arsye thelbësore.
“Periudha emergjente e biosigurisë njerëzore” e vendosur në 17 mars 2020, po zgjatet “për të siguruar që qeveria australiane të marrë të gjitha masat e nevojshme për të vazhduar parandalimin dhe kontrollin e Covid-19”,– tha ministri.
Shtrirja e bllokimit bazohet në këshillat mjekësore dhe epidemiologjike, të siguruara nga Komiteti Australian i Mbrojtjes së Shëndeti..

Read more

BEFASUESE/ Sa fitojnë Punëtorët e huaj në ZVICËR?

BEFASUESE/ Sa fitojnë Punëtorët e huaj në ZVICËR?March 3rd, 11:26amMarch 3rd, 11:26amadminTË NDRYSHMEShifrat për pagat janë të përfshira në raportin vjetor të vitit 2019 për ndikimin e lëvizjes së lirë të traktatit të personave midis Zvicrës dhe BE-së, të prodhuar nga Sekretariati Shtetëror për Çështjet Ekonomike (Seco), shkruan The Local…
Këto raporte vjetore luajnë një rol kryesor në debatin politik në vazhdim mbi ndikimin e këtij emigracioni në Zvicër.
Edicioni 2019, i lëshuar në korrik, tregon se ka pasur migrim neto prej 31.200 nga zona BE / EFTA në 2018 – pak e ndryshuar nga shifra e vitit 2017 prej 31.250.
Në komentet e bëra për shtypin në atë kohë drejtori i Seco Marie-Gabrielle Ineichen-Fleisch pranoi se traktati i lirisë së lëvizjes zvicerane-BE është “i diskutueshëm” dhe se jo të gjitha grupet brenda shoqërisë përfitojnë në mënyrë të barabartë nga regjimi.
Sidoqoftë, raporti i agjencisë përshkruan një pamje përgjithësisht të ndritshme të rolit të luajtur nga punëtorët e huaj..

Read more
error: Alert: Content is protected !!