Paralajmëron Angela MERKEL, Prej datës 8 Mars në Gjermani do të…

Paralajmëron Angela MERKEL, Prej datës 8 Mars në Gjermani do të…March 2nd, 6:22pmMarch 2nd, 6:23pmadminLAJMEKancelarja gjermane Angela Merkel, në takimin e ri të nesërm me kryeministrat e 16 krahinave gjermane…
Do të propozojë nga 8 marsi të lehtësohen kufizimet për kontaktet sociale në vend, theksohet në propozim vendimin që do të ofrohet në shqyrtim dhe miratim të shefave të rajoneve gjermane.
Sipas vendimit, deri tek i cili kanë ardhur agjencitë perëndimore, nga festa e Ditës së Gruas do të mundësohen kontakte midis “dy amvisërive”, si dhe mbledhje e të paktën pesë personave, pa i llogaritur fëmijët.
Në javët e fundit në Gjermani sërish u happen parukeritë dhe shkollat edhe krahas frikës tek autoritetet shëndetësore nga vala e tretë e koronavirusit.
Në takimin e nesërm, pritet të vazhdohet vlefshmëria e shumicës së masave që janë në në fuqi tani më katër muaj:
Si restorantet e mbyllura, baret, muzetë dhe palestrat, pritet të shtyhen deri më 28 mars.
Autoritetet gjermane veçanërisht ..

Read more

E la Zvicrën për tu kthyer në Vendlindje, Mërgimtari ka disa Fjalë… !! (VIDEO)

E la Zvicrën për tu kthyer në Vendlindje, Mërgimtari ka disa Fjalë… !! (VIDEO)March 2nd, 11:03amMarch 2nd, 11:04amadminTË NDRYSHMEE kishte lënë jetën e mirë në Zvicër për tu kthyer dhe investuar në Kosovë, në Kosovën të cilën i kishte dashur dhe e do më së shumti në botë.
Ky është Nijazi Musliu nga fshati Tërn ose Trim i Ferizajit të Kosovës, pronar i kompanisë së suksesshme Eurometal, e cila merret me përpunimin e llamarinës dhe konstruksioneve metalike.
News-TV i ka bërë një vizitë në shtëpi dhe kompani, ku ai ka rrëfyer për jetën e tij.
Më poshtë mund të ndiqni videon e plotë:

Read more

Doktori Shqiptar në Itali ka një Porosi shum me Rëndësi: BËNI KUJDES NGA…

Doktori Shqiptar në Itali ka një Porosi shum me Rëndësi: BËNI KUJDES NGA…March 1st, 10:41amMarch 1st, 10:41amadminTË NDRYSHMETë rinjtë, njerëz të shëndetshëm, ndoshta për shkak të moshës apo mungesës së sëmundjeve shoqëruese, nuk konsiderojnë një rrezik prekjen nga Pandemia.
Faktikisht, edhe pse jetehumbshmeria prej Pandemis është më e hasur te të moshuarit, ende nuk i njohim mjaftueshëm pasojat afatgjata që ky infeksion viral mund të shkaktojë tek të infektuarit e të gjitha grupmoshave.
18 mijë artikuj shkencorë, që u morën me studimin e simptomave të pacientëve nga dita e 10 deri në ditën e 110 pas infektimit (pra gati tre muaj pasi janë prekur)…
Arrijnë në konkluzione se 80% e pacientëve që shërohen nga Pandemia do të vuajnë të paktën një nga 55 pasojat që lë infektimi nga Pandemia, ndaj sipas studiuesve është mirë që mos të infektoheni asnjëherë nga ky virus.
Në një lidhje Skype për “Wake Up” nga Milano, neurokirurgu Edvin Zekaj tha se Pandemia prek çdo organ.
“Këtë pjesën afatgjat..

Read more

Lajm i keq/ Prej Sot ndryshime të rregullave në Kufirin…

Lajm i keq/ Prej Sot ndryshime të rregullave në Kufirin…March 1st, 11:03amMarch 1st, 11:03amadminLAJMEDuke filluar nga dita e sotme hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid në Greqi, ndërkohë që kufizimet e marra nga qeveria greke kanë të bëjnë edhe me pikën doganore të Kakavijës.
Ministria e Europës dhe Punëve të Jashtme njoftoi se duke filluar nga 1 marsi deri në 15 mars, është vendosur që në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës të kufizohet numri i qytetarëve që do të kalojnë çdo ditë.
Nga 750 që është numri i lejuar deri më tani do të shkojë në 400 në ditë. Po ashtu edhe ditët e karantinimit për personat që do të rezultojnë pozitivë do të zgjatet nga 7 në 14 ditë.
Kufizimet e reja për kalimin në doganën e Kakavijës:
– Pika Kufitare do të jetë e hapur nga ora 07:00 deri në orën 19:00, në vend të orës 23:00 që ishte deri tani.
– Do të kufizohet më tej numri i personave që futet çdo ditë. Nga 750 persona, do të lejohen vetëm 400.
– Ata që do të futen në Greqi do t’i nënshtrohen një testi..

Read more

Exclusive: Gjermania me Vendim të Ri për Kufirin, Prej Nesër…

Exclusive: Gjermania me Vendim të Ri për Kufirin, Prej Nesër…March 1st, 12:05pmMarch 1st, 12:05pmadminLAJMENë Gjermani rajoni kufitar me Francën Moselle është shpallur zonë me mutacion të koronavirusit dhe janë vendosur kontrolle kufiri me këtë rajon. Francezët e konsiderojnë këtë vendim “të njëanshëm” dhe “te papritur”.
Prej ditësh kjo temë po diskutohej. Në rajonin kufitar të Francës me Gjermaninë, Moselle është përhapur varianti afrikan i koronavirusit (B1351).
Sipas të dhënave të kryeministrit francez Jean Castex me këtë variant janë konstatuar 60 përqind e rasteve pozitive në Moselle.
Në Gjermani kjo kuotë është, sipas të dhënave zyrtare, vetëm një përqind. Edhe incidenca shtatë ditore (numri i infeksioneve për 100.000 banorë në shtatë ditë) është afërsisht 300, shumë më e lartë se në anën tjetër të kufirit, në Saarland të Gjermanisë që ka një kuotë incidence 73, ndërsa në landin fqinjë, Renani-Palatinata kuota është vetëm 49.
Tani departamenti në zonën Moselle në Francë me rreth ..

Read more

Si do të Ndryshojë GJERMANIA pas Largimit të Angela MERKEL ketë vit, ja cka do bëhet ?

Si do të Ndryshojë GJERMANIA pas Largimit të Angela MERKEL ketë vit ?February 28th, 11:54amFebruary 28th, 11:54amadminLAJME“Nga një kancelar federal pritet që ai të jetë me përvojë në politikën e jashtme apo atë europiane.”
Kreu i ri i Partisë Kristiandemokrate, CDU, Armin Laschet e tha këtë në një intervistë për Reuters, duke u ngritur më lart në çështjen e kandidaturës për kancelar nga rivali i tij.
Por Markus Söder, kryeministri bavarez dhe kreu i Partisë Kristiansociale, CSU u kundërpërgjigj menjëherë. Ai ka biseduar tre çerek ore me presidentin francez, Emmanuel Macron dhe ka arritur në përfundimin, se ka “ujdi të mëdha” me të.
Në bisedimet, në anglisht, është bërë fjalë për projekte të përbashkëta të aviacionit si për shembull avioni i përbashkët europian. Për shkak se në Bavari e kanë qendrën disa sipërmarrje të rëndëssihme të avacionit civil, Söder me këtë fiton pikë si në politikën e jashtme ashtu edhe atë ekonomike. Që në tetor, Markus Söder ka kërkuar një rol më aktiv të ..

Read more

LAJMI I FUNDIT/ Sllovenia merr Vendimin e Ri për Masa Bllokuese, Ja Detajet…

LAJMI I FUNDIT/ Sllovenia merr Vendimin e Ri për Masa Bllokuese, Ja Detajet…February 26th, 10:52amFebruary 26th, 10:52amadminLAJMEPër shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike në një nga 12 rajonet statistikore, qeveria Sllovene përsëri vendosi kufizime më të rrepta të enjten, ndërsa në të tjerët masat që ishin të vlefshme deri më tani po zgjaten deri më 5 Mars.
“Pamja epidemiologjike në rajonin bregdetar-karst është dukshëm më e dobët se në të tjerët,” tha zëdhënësi i qeverisë Maja Bratusa në një konferencë për shtyp, duke shtuar se masat dhe kufizimet që zbatohen për të ashtuquajturën faza “e kuqe” e epidemisë.
Prandaj, në atë rajon, qendra e të cilit është Koper, dyqane jo thelbësore me një sipërfaqe prej mbi 400 metra katrorë dhe disa aktivitete shërbimi do të mbyllen përsëri nga e Shtuna, ndërsa në të gjithë të tjerët, testimi i rregullt i punonjësve për koronavirus do të jetë kërkohet.
Nuk është ende e qartë nëse banorët në atë pjesë të Sllovenisë do të “mbyllen” përsëri ..

Read more

Exclusive/ BE-ja del me një Njoftim të Rëndësishëm për KUFIJTË !!

Exclusive/ BE-ja del me një Njoftim të Rëndësishëm për KUFIJTË !!February 25th, 11:02amFebruary 25th, 11:02amadminLAJMEKomisioni Evropian ka paralajmëruar gjashtë anëtarë të tij që të heqin disa nga kufizimet e tyre aktuale dhe masa të tjera kundër koronavirusit, pasi ato pengojnë lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave më shumë sesa është e nevojshme.
Komisioni Evropian u ka dërguar letër gjashtë vendeve anëtare – Belgjikës, Danimarkës, Finlandës, Suedisë, Gjermanisë dhe Hungarisë…
Duke u kërkuar atyre që të lejojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve të Bashkimit Evropian në territorin e tyre.
“Ne besojmë se qëllimi që Gjermania ka ndjekur me justifikim – mbrojtja e shëndetit publik gjatë pandemisë, mund të arrihet me masa më pak kufizuese”…
Kete e shkruajti Komisioni Evropian në një letër drejtuar ambasadorit gjerman në Bruksel Majkëll Klaus dhe ambasadorëve të pesë vende tjera.

Read more

Exclusive në ZVICËR/ Çfarë do të ndodhë prej Javën e Ardhshme atje ?

Exclusive në ZVICËR/ Çfarë do të ndodhë prej Javën e Ardhshme atje ?February 24th, 7:48pmFebruary 24th, 7:53pmadminBOTAShteti Zviceran do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese të paraqitura kundër përhapjes së Pandemise më 1 mars, njoftoi sot Qeveria dhe konfirmoi planet e mëparshme për të hapur dyqane, muze dhe biblioteka dhe të lejojë tubime të hapura deri në 15 persona.
Staza tjetër e rihapjes është planifikuar për 22 Mars, nëse rrjedha e pandemisë e lejon atë, raporton Reuters.
Autoritetet duhet të vendosë për hapat e ardhshëm më 19 mars. Me një rihapje të kujdesshme, Qeveria zvicerane kërkon të arrijë një normalizim gradual të jetës shoqërore dhe ekonomike.
Edhe pse situata epidemiologjike mbetet e pasigurt pasi qarkullojnë variante të reja, më ngjitëse , thuhet në deklaratë.
Evetdijshme për ndikimin e kufizimeve mbi të rinjtë, Qeveria ka thënë se do të sigurojë veprimtari sportive dhe kulturore për të rinjtë nën moshën 20-vjeç.

Read more

Lajmi i fundit në GJERMANI/ Kjo është situata më e re atje…

Lajmi i fundit në GJERMANI/ Kjo është situata më e re atje…February 24th, 11:57amFebruary 24th, 11:57amadminLAJMEGjermania ka shënuar rritje të infeksioneve ditore me koronavirus për dallim nga ditët e fundit.
Gjermania ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me pandemine koronavirus.
Numri i rasteve të konfirmuara të virusit koronavanë në Gjermani u rrit me 8,007 në 2,402,818, treguan të Mërkurën të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive, raporton Reuters.
Numri i raportuar i viktimave u rrit me 422 në 68,740, numri i të viktimave atje.

Read more
error: Alert: Content is protected !!