Vitamina E Cila Gjendet Tek Farat E Specit Do Ju Kuroje Semundjen Me Te Perhapur Tek Shqiptaret

Vitamina e cila gjendet tek farat e specit do ju kuroje semundjen me te perhapur tek shqiptaret

Farat dhe speci janë të pandashëm në përmbajtjen e vitaminës C

Farat e specit jemi mësuar t’i hedhim në kosh përpara çdo gatimi të perimes.

Megjithatë, këto fara bardhoshe kanë të njëjtat vlera si speci vetë.

Speci dhe farat e tij janë të dobishme kundër sëmundjeeve kardiiovaskularee dhe mbajtjen e kolesterolit në nivele të ulëta.

Specat janë të pasur me fibër, proteinë, vitamina dhe minerale si magnezi, fosfori, kaliumi, hekuri dhe kalçiumi.

Më poshttë gjeni të renditura vlerat e jashtëzakonshme të farave të specit.

Burim i Vitaminës C

Farat dhe speci janë të pandashëm në përmbajtjen e vitaminës C.

Kjo e fundit ndihmon në përthithjen e hekurit në organizëm dhe është një antiioksidannt i fuqishëm.

Shëndeti i Zemrës

Sipas të dhënave, specat dhe farat e tyre janë një burim i pasur ushqyesish dhe flavonoidësh.

Ata parandalojnë mpiiksjen e gj akut dhe ulin gjasat e shfaqjes së attakuut në zemër apo ishemiisë.

Kjo është arsyeja përse speci duhet ngrënë me të gjitha farat.

Shëndeti i Syve

Vlerat e farave të specit janë të mira edhe shëndetin e syve.

Farat janë të pasura me vitaminë A që përmirëson shikimin veçanërisht natën.

Vlera Të Shumëfishta

Të gjitha llojet e specave, pavarësisht ngjyrës, ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të diabetit, kolesterolit dhe dhimbbjeeve.

Farat përmbajnë kapsaiicinë, e cila sipas të dhënave është një substancë e jashtëzakonshme mirëbërëse.

Shëndeti i Lëkurës

Farat duhen konsumuar shpesh, sepse përmbjanë shumë vitaminë E, e cila i jep shkëlqim rinor lëkurës dhe i bën flokët më të fortë.

Djegia e Kalorive

Nëse jeni duke përgatitur një sallatë me mish pule, përdorni speca bashkë me farë për një shije më të plotë.

Sallata të tilla me këto përbërës janë të shijshme dhe nuk përmbajnë shumë kalori.

Të Pasur Me Fibër

Speci dhe farat e tij janë shumë të pasur me fibër dhe e mbrojnë organizmin nga tokksinaat dhe bakttereet.

error: Alert: Content is protected !!