Yndyra Në Trup Është Ajo Që U Bën Të Dukeni Të Shëndoshë Dhe Është E Vështirë Që Të Largohet : Kombinimi I Këtyre Ushqimeve Do T’iu

Yndyra në trup është ajo që u bën të dukeni të shëndoshë dhe është e vështirë që të largohet : Kombinimi i këtyre ushqimeve do t’iu

Yndyra në trup është ajo që u bën të dukeni të shëndoshë dhe është e vështirë që të largohet : Kombinimi i këtyre ushqimeve do t’iu

Siç e dinë të gjithë, një rregjim ushqimor i ekuilibruar është thelbësor kur bëhet fjalë për humbjen e peshës dhe përmirësimin e mirëqenies së përgjithshme.

Kjo është arsyeja pse ne vendosëm të bëjmë një listë të disa kombinimeve të shijshme dhe të shëndetshme të ushqimit që do t’ju ndihmojnë të bëni hapin tuaj të parë drejt pamjes ideale!

Vezë dhe perime

Vezët lehtësojnë përthithjen e ka.rotenëve (pigmente që ji apin ngjyrë perimeve) dhe, në kombinim me perimet e freskëta, sjellin përfitime të dyfishta për ata që kërkojnë të humbin peshën e tepërt.

Pulë dhe spec i kuq

Specat e kuq janë vërtet të mirë në dj. egien e kalorive shtesë dhe ndihmojnë trupin të shndërrojë ushqimin në energji. Së bashku me mishin e pulës (një burim i pasur i proteinave), ata krijojnë një pjatë të shijshme dhe të shëndetshme.

Bishtajore dhe misër

Studimi i fundit zbuloi se një dietë e pasur me bishtajore ndihmon në uljen e peshës. Misri, po ashtu, përmban niseshte rezistente – një korbohidrat kompleks që ndihmon zorrët dhe sistemin imunitar, ndërsa ju ndihmon të mbani një formë të shkëlqyeshme.

Çaj jeshil dhe lëng limoni

Çaji jeshil përmban katekina (antioks.idantë të fuq.ishëm). Sa i përket vetive të dobishme të limonit, ata i dinë të gjithë.

Megjithatë, agrumet kanë edhe një tjetër meritë të fshehur: ato mund të zvogëlojnë ndarjen e katekinave, duke i bërë kështu edhe më lehta për t’u tretur.

Salmon dhe shparg

Samoni përmban acide yndyrore të dobishme omega-3, ndërsa shpargu i pasur me proteina dhe fibra ndihmon në largimin e uji i tepërt nga trupi. Për ta bërë gjellën tuaj si të shijshme ashtu edhe të shëndetshme, ju këshillojmë ta zieni atë ose ta pj.ekni atë në furrë.

Bajamet dhe kosi

Disa vitamina (veçanërisht A, D dhe E) përthithen më mirë kur konsumohen me yndyrna. Për shembull, bajamet janë një burim i kalciumit, antioks.idantëve dhe vitaminës E, ndërsa kosi që përmban yndyrë është i pasur me vitaminë D. Një kombinim perfekt!

Avokado dhe spinaqi

Spinaqi dhe avokado përmbajnë sasi të mëdha të vitaminave dhe mineraleve, kështu që përdorimi i tyre në sallatë do të sjellë përfitime maksimale për trupin tuaj.
Spinaqi është gjithashtu i dobishëm në kombinim me vajin e ullirit, ndërsa avokado është më i shëndetshmet kur shoqërohet me peshk, mish shpendi ose bukë integrale.

Tuna dhe xhenxhefili

Tuna është i pasur me acide yndyrore omega-3. Gjithashtu parandalon formimin e dh.jamit në zonën e barkut. Xhenxhefili përmirëson funksionimin e zorrëve dhe parandalon fr.yrjen.

Kështu që ju kurrë nuk duhet t’ia ndaloni vetes të shijuarit e një sallatë me ton ose Sushi të përgatitur! Por kini kujdes nga salca e sojës: përmban shumë kripë.

Ne gjithashtu dëshirojmë të tërheqim vëmendjen tuaj për kombinime të produkteve që duhet të shmangen:

Proteina (mish, peshk, vezë, etj) dhe ka.rbohidrate (bukë, drithëra, patate, makarona).

Ushqime acidike (agrume, mollë, domate) dhe ushqime të pasura me ka.rbohidrate.

Karbohidrate dhe sheqer.

Proteinat nuk duhet të konsumohen me niseshte ose me proteina të tjera (mish + vezë; djathë + vezë; mish + arra, etj).

Hani gjithmonë fruta (veçanërisht pjepër) veçmas nga çdo ushqim tjetër.

Është më mirë të konsumoni qumësht veçmas nga një vakt kryesor ose ta përja.shtoni atë krejtësisht nga dieta juaj.

error: Alert: Content is protected !!