fJa sa gradë ulen temperaturat/ Në këto zona do të ketë më shumë reshje shiu

Vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash me këto të fundit hera-herës deri të dendura kryesisht përgjatë relieveve kodrinore-malore.

Hera-herës vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu intensitet të ulët. Në relievet kodrinore-malore në periudha afatshkurtra reshjet me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Era do të fryjë me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut e lehtë dhe shpejtësi mesatare 1-5m/s ndërsa hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore deri në 8m/s.

Temperaturat në vlerat e mesditës parashikohen me rënie si më poshtë: në zonat malore 13°C deri në 21°C, në zonat e ulëta 14°C deri në 26°C, në zonat bregdetare 15°C deri në 25°C.