Si Ta Përdorni Uthullën E Mollës Për Çlirimin E Shpejtë Nga Gripi

Si Ta Përdorni Uthullën e Mollës Për Çlirimin e Shpejtë Nga Gripi

Stina e vjeshtës dhe dimrit përkon me fillimin e episodeve të vazhdueshme të gripit, virozave, të ftohurës, infekksionevee e bajameve të acaaruara.

Në shumicën e rasteve, kurat për trajtimin e këtyre problemevee shëndetësore janë farmaceutiike, ku mund të përmendim antiibiotikët apo medikamentet e ndryshme që pihen në formë çaji.

Këto të fundit përbëjnë alternativa të shpejta që gjenden lehtë e që mund të zbusin simptomat e këtyre probleemeve.

Megjithatë, nganjëherë, zgjidhja për këto probleeme qëndron në kuzhinë.

Një prej produkteve më të mira kundër temperaturës së lartë, gripit e infekksionevee është uthulla, vlerat e së cilës përshkruheen qartë në këtë artiikuull

Shurup Për Kollën
Përzieni sasi të barabarta të mjaltit dhe uthullës së mollës.

Konsumojeni herë pas here dhe do të vëreni se si aroma e të dy përbërësve do të zhbllokojjë rrugët e frymëmarrjes dhe do të shpërbëjë sekkrecioneet.

Uthullën e mollës mund ta përzjeni edhe me ujë në sasi të barabarta e të konsumoni nga një lugë gjelle 3-4 herë në ditë.

Kundër Urthiit
Në një gotë uji të mbushur plot hidhni një lugë çaji me uthull molle dhe pijeni para ose gjatë një vakti.

Uthulla ndalon stomakun të prodhojë aciiditet të tepërt dhe sjell ekuilibrin e duhur në sistemin tretës.

Uthulla Ul Temperaturën
Nëse prekeni nga temperatura e lartë mos hezitoni të përdorni uthullën, pavarësisht aromës së ndezuur të saj.

Nëse aroma mund t’ju duket e rëndë, mund ta holloni me ujë.

Një tjetër mënyrë është si më pposhttë:

Në një legen hidhni një gotë uji me uthull dhe dy gota të njëjta me ujë.

Merrni një palë çorape të trasha, mundësisht nga ato që zgjaten deri tek gjuri dhe futini në legen.

Pasi të jenë lagur mirë, shtrydhini dhe vishini.

Këmbët mbështillini me qese plastiikee dhe mbajini për 10-15 minuta.

Këtë trajtim krejtësisht natyral mund ta përsërisni disa herë sepse uthulla ul temperaturën duke përthithur nxehtësinë nga këmbët.